Amniocenteza



Što je amniocenteza?

Amniocenteza je test u kojem se uzima mali uzorak tekućine (plodne vode) koja okružuje bebu. Analizom plodne vode može se ustanoviti da li beba ima određene abnormalnosti.


Što prethodi amniocentezi?

Prije amniocenteze radi se ultrazvuk i skrining testovi.
U 12. Tjednu trudnoće radi se ultrazvuk, kada ginekolog kontrolira da li postoje anomalije kod ploda, provjeravaju se bebini hormoni i vrši se procjena rizika od Dawnovog sindroma.
Zatim se rade skrining testovi, kojima se također otkrivaju anomalije. Dabl test iz krvi trudnice radi se otprilike u isto vrijeme kada i ultrazvuk, a tripl test nakon 15. tjedna. Ukoliko rezultati nisu najpovoljniji, liječnik će vas vjerovatno uputiti kod genetičara, sa kojim ćete se konzultirati i donijeti odluku da li želite raditi amniocentezu.


Kada se radi amniocenteza?


Uzimanje plodove vode se obično radi između 16. i 18. tjednu, a najkasnije do 19. tjedna trudnoće. Ukoliko se amniocenteza radi kako bi se utvrdilo stanje pluća bebe, točnije zrelost pluća, zbog ranijeg porođaja, radi se od 32. do 36. tjedna, a ako žena ima problem sa dijabetesom i kasnije, do 39. tjedna.


Kako se test obavlja? 

Zahvat se može napraviti u ordinaciji liječnika ili ambulantno u bolnici. Traje oko 45 minuta, a postavljanje igle i uzimanje uzorka plodove vode traje samo 5 minuta.
Kroz majčinu kožu igla se gurne kroz stijenku uterusa (maternice) u plodnu vodu bez dodirivanja bebe ili placente (posteljice). U vrijeme provođenja testa, obično oko 16. tjedna trudnoće, oko bebe se nalazi oko 150 ml plodne vode. Za test je potrebno oko 15 ml tekućine.
Vaš će trbuh očistiti antiseptikom. Potom će na trbuh staviti sterilni provodnik kojim se utvrđuje sigurno mjesto za ubadanje igle. Neki liječnici će, na vašu želju, primijeniti lokalni anestetik koji će uštrcati pokraj mjesta budućeg uboda da bi se umrtvila stijenka trbuha.
Zatim će kroz trbuh u vašu maternicu, i amnijsku vreću u njoj, zabosti jednu dugačku, šuplju iglu. Izvadit će mali uzorak amnijske tekućine (količina oko jedne do dvije žlice). Ako liječnik ne dobije dovoljno plodove vode na tom mjestu, izvadit će iglu i zabosti je na drugo mjesto. Plodova voda se velikim dijelom sastoji od fetalne mokraće pa treba biti prozirna i blago žućkasto obojena.
Liječnik će na ekranu promatrati fetus da bi bio siguran kako je on dobro. Na kraju će na vaš trbuh staviti mali zavoj da bi pokrio ubodno mjesto. Uzorci se označe i šalju u laboratorij.


Što se radi s plodnom vodom? 

Obično se plodna voda testira za dvije stvari: 

• Mjeri se prisutnost bjelančevine zvane alfa-fetoprotein. Razina te bjelančevine u plodnoj vodi obično je povišena kad beba ima spina bifidu. 

• Stanice iz plodne vode mogu se koristiti da se provjeri struktura bebinih kromosoma. Pretragom se može utvrditi da li dijete ima Downov sindrom (mongoloidnost) ili neki drugi manje uobičajeni kromosomski poremećaj. 

Također se može utvrditi i spol djeteta. 

Postoji i više drugih testova koji se mogu napraviti s plodnom vodom, ali oni se provode jedino kad se zna da postoji rizik da će roditelji imati dijete s nekom od vrlo rijetkih bolesti. Vaš će vam liječnik reći rezultate amniocenteze. 


Da li je ova procedura pouzdana?

Amniocenteza je veoma pouzdana metoda, čak u oko 99.4% slučajeva, ali je i invazivna i nosi određene rizike. Neuspješna može biti jedino u slučaju da nije uzeta dovoljna količina plodove vode, ili ako nije uzet adekvatan uzorak.


Da li sve trudnice trebaju raditi amniocentezu?

Ne. Skrining testovi su obavezni u prvom tromjesečju trudnoće za sve buduće mame, pa ukoliko rezultati ukazuju da postoji opasnost od eventualnih anomalija ili bolesti kod ploda, tek tada bi trebalo obaviti dalja ispitivanja.
Također, ukoliko pripadate u rizične grupe kojima se preporučuje ova procedura, obavezno razmislite o tome da se za početak posavjetujete sa ginekologom i genetičarem koji će vam detaljnije objasniti koliki je rizik da rodite bebu sa određenim anomalijama.


Zašto je prije amniocenteze potreban ultrazvučni pregled? 
  
Ultrazvuk koristi zvučne valove visoke frekvencije da stvori sliku unutrašnjih organa. Naročito je dobar za gledanje nerođene bebe. Postupak se sastoji od premazivanja gela po donjem dijelu trbuha i zatim blagog pomicanja plastičnog predmeta (sonde) po površini kože. Nisu poznate nikakve opasnosti vezane uz korištenje ultrazvuka. Ultrazvukom će se provjeriti da li postoji samo jedan fetus i da li trudnoća i placenta izgledaju normalno. Također će se odrediti dob fetusa. 


Što će se dogoditi nakon testiranja?

Nakon izvlačenja igle i ponovnog pregleda bebe možete izaći iz sobe. Nakon što 30-ak minuta mirno prosjedite, možete otići kući. Gotovo bez iznimke sve nam žene poslije kažu da je postupak bio mnogo manje neugodan nego što su očekivale i gotovo bezbolan. Iako većina žena može bez problema sama voziti auto, ipak se savjetuje da ako je moguće netko dođe s vama i odveze vas kući. Obično se preporučuje da ostatak dana i po mogućnosti sljedeći dan provedete na miru, iako nema potrebe da budete u krevetu. Poslije testa gotovo nikada nema problema. Ponekad se može osjetiti blaga bol zbog male masnice pod kožom. Ako se pojavi vaginalno lučenje krvi ili vode ili ako osjećate bilo kakvu bol poslije amniocenteze, svakako se javite svom liječniku.


Koliko dugo treba čekati rezultate? 

Rezultati testa za spina bifidu obično su gotovi nakon tjedan dana. Međutim, s obzirom da bi se već i samim ultrazvučnim pregledom u većini slučajeva otkrili kad beba ima spina bifidu, vaš vam liječnik neće javljati rezultate testa osim ako ima problema ili ako ste već prije imali bebu sa spina bifidom. Kromosomski test za Downov sindrom traje dva tjedna jer stanice treba kultivirati u laboratoriju. Laboratorijski rezultati se šalju ravno vašem liječniku. Ako se otkrije abnormalnost, trudnoću se može prekinuti čak i u ovoj fazi. 


Koji su rizici amniocenteze?

1. POBAČAJ
Pobačaj je prvi rizik koji je povezan sa amniocentezom. Može nastati zbog infekcije u materici, uslijed pucanja vodenjaka ili preranog porođaja. Obično se javlja u prvom tromjesečju, a u drugom je rizik mnogo manji. Ukoliko se procedura radi u trećem tromjesečju ne postoji opasnost od prijevremenog porođaja.

2. KONTRAKCIJE I VAGINALNO KRVARENJE
Neke žene osjećaju blage kontrakcije ili vaginalno krvarenje nakon amniocenteze.

3. ISTICANJE PLODNE VODE
Rijetko se događa da se nakon procedure kroz vaginu otiče mala količina plodove vode u trajanju od nekoliko dana. To može biti samo prolazna komplikacija i ne mora odmah značiti gubitak bebe. Obavijestite doktora!

4. Rh OSETLJIVOST
Ukoliko ste Rh negativni, dobit ćete lijek Rh imunoglobulin nakon amniocenteze da bi se spriječilo stvaranje antitijela.

5. INFEKCIJE
Rijetko se događa da amniocenteza dovede do infekcije maternice.

6. POVREDE IGLOM
Šanse da igla povrijedi bebu ili vas su minimalne, međutim moguće su manje iritacije na predjelu stomaka gdje je izvršena punkcija igle.

7. ANKSIOZNOST
Žene su često uznemirene nakon ove procedure zbog toga što se dugo čekaju rezultati. Zbog toga se trudite da svoje misli usmjerite na nešto drugo, a po potrebi vam liječnik može propisati odgovarajuću terapiju.

Nema komentara: